Čo pomáha na bolesť kĺbov? Tieto metódy vám môžu uľaviť!

Keď bolia kĺby, každý pohyb sa stáva výzvou. Vedeli ste, že zápal v tele a bolesť kĺbov spolu úzko súvisia? Alebo že spojenie únavy a bolestí kĺbov môže signalizovať skryté zdravotné problémy? V tomto článku sa pozrieme, aké majú bolesti kĺbov príčiny, vysvetlíme, prečo sa môžu objavovať pokojové bolesti kĺbov, a ponúkneme praktické tipy, čo na boľavé kĺby môže pomôcť.

bolest-kloubu

Obsah:

Príčiny bolestí kĺbov

Bolesť kĺbov má rôzne príčiny – často je spojená s degeneratívnymi zmenami, zápalmi, preťažením alebo zraneniami. Pre každú príčinu je typická iná forma bolesti, ktorá sa líši intenzitou aj tým, v ktorú dennú dobu sa najviac prejavuje.

Degeneratívne ochorenia

Osteoartróza je jednou z najbežnejších príčin bolestí kĺbov, najmä u starších ľudí. Pri tomto degeneratívnom ochorení sa kĺbová chrupavka opotrebováva a zmenšuje sa rozsah kĺbovej štrbiny, čo spôsobuje, že sa o seba kosti v kĺbe trú. Táto bolesť je nepredvídateľná – síce býva zvyčajne horšia po fyzickej aktivite, ale často sa zhoršuje aj v noci, keď je kĺb neaktívny a stuhne, takže sa prejavuje aj bolesťou kĺbov v pokoji.

Zápalové ochorenia a infekcie

Pri reumatoidnej artritíde (často nazývanej ako revma) imunitný systém napáda vlastné kĺbové tkanivá, čo vedie k zápalu, hromadeniu tekutiny v kĺbe a bolesti. Bolesť kĺbov v noci zosilňuje a ráno býva najnepríjemnejšia. Časom môže ochorenie kĺby významne oslabiť a deformovať, a to dokonca s trvalými následkami. Typická je okrem bolesti kĺbov aj únava. Častejšie postihuje ženy ako mužov a zvyčajne začína medzi 30–50 rokom života.

Pri dnave je bolesť spôsobená ukladaním kryštálov kyseliny močovej, čo vedie k akútnemu zápalu a bolesti, ktorá býva najhoršia v noci. Zápal môže byť taký silný, že je kĺb citlivý na dotyk. Dna typicky postihuje kĺb palca na nohe.

Ďalšie zápalové príčiny bolesti kĺbov zastupujú lupus a sarkoidóza.

Špecifickým typom bolesti je migrujúca bolesť kĺbov, keď bolesť prechádza z jedného kĺbu na druhý. Tento typ bolesti sa často vyskytuje práve pri zápalových ochoreniach. Okrem toho sa môže migrujúca bolesť kĺbov objaviť aj pri infekciách, napríklad pri borelióze, príušniciach alebo hepatitíde, keď vírus alebo baktérie dráždia kĺbové tkanivá. Niekedy sa bolesť všetkých kĺbov v tele objaví ešte pred samotným prepuknutím (akejkoľvek) choroby – telo tým dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Naopak, bolesť kĺbov po chorobe často signalizuje, že telo ešte nie je v plnej kondícii.

Nadmerná záťaž a zranenia

Ľudia, ktorí vykonávajú opakované pohyby alebo dlhodobo preťažujú určité kĺby, môžu zažívať bolesť z nadmerného zaťaženia. To sa týka napríklad športovcov alebo pracovníkov, ktorí stoja dlhé hodiny na nohách, a najmä po fyzickej aktivite pociťujú bolesť. Paradoxne môžu pociťovať aj pokojové bolesti kĺbov, pretože ich telo môže trpieť nedostatkom odpočinku.

tezka-prace

Zranenia kĺbov – napríklad po vyvrtnutí alebo zlomenine – môžu spôsobiť dlhotrvajúcu bolesť aj po uzdravení, a to ako pri pohybe, tak v pokoji. Po zranení býva kĺb citlivý na zmeny počasia alebo na zmenu polohy. 

Ďalšie príčiny bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov môže mať aj menej obvyklé príčiny, ktoré sú často prehliadané alebo nesprávne diagnostikované. Jednou z nich je burzitída – zápal malých tlmiacich vačkov (burz) obklopujúcich kĺby, ktoré sa môžu podráždiť pri nadmernom zaťažení kĺbu alebo pri infekcii. Ďalšou možnou príčinou je tendinitída (zápal šliach), ktorá je taktiež často spojená s preťažením alebo zranením. Pri nej vzniká bolesť v mieste, kde sa šľacha pripája ku kosti.

Ďalšou príčinou bolesti kĺbov je chondromalácia jabĺčka, pri ktorej dochádza k rozpadu chrupavky na spodnej strane jabĺčka v kolennom kĺbe. Medzi menej časté príčiny patrí aj fibromyalgia, ktorá môže spôsobovať bolesť všetkých kĺbov a svalov v tele.

Bolesť kĺbov môže byť tiež príznakom závažnejších stavov, ako je rakovina alebo osteoporóza, pri ktorej spôsobuje nepriamu bolesť všetkých kĺbov oslabenie kostnej štruktúry. Bolesť kĺbov u detí spôsobuje aj krivica vznikajúca pri nedostatku vitamínu D, ktorá môže negatívne ovplyvniť rast a pevnosť kostí.

bolest-kloubu-u-deti

Nepriateľom kĺbov býva tiež obezita. Keď telo nesie viac kilogramov, než je zdravé, kĺby (hlavne kolená a bedrá) dostávajú poriadne zabrať. Zaujímavé je, že niektorí ľudia pociťujú bolesť kĺbov po alkohole – to môže byť spôsobené dehydratáciou alebo vplyvom alkoholu na rozvoj zápalových procesov v tele. 

🍃Odporúčané produkty:

Čo pomáha na bolesť kĺbov?

Lekári považujú osteoartritídu aj reumatoidnú artritídu za chronické stavy a v súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by vás bolesti kĺbov zbavila raz a navždy.

Lieky na bolesť kĺbov

Ak vás trápi bolesť kĺbov, existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete uľaviť. Jedným z najbežnejších prístupov je farmakologická liečba, ktorá zahŕňa lieky proti bolesti, ako sú ibuprofén alebo paracetamol, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a zápal. V prípade silnejších bolestí môže lekár aplikovať kortikoidné injekcie, ktoré dokážu účinne zmierniť zápal v postihnutom kĺbe. Pri závažnejších diagnózach, napr. pri reumatoidnej artritíde, môžu byť odporúčané aj špeciálne biologické lieky, ktoré potláčajú imunitné reakcie vedúce k poškodeniu kĺbov.

leky-na-bolest

Fyzioterapia

Rehabilitácia zameraná na posilnenie svalov okolo kĺbov a zlepšenie celkovej pohyblivosti môže výrazne uľaviť od bolesti kĺbov. Fyzioterapeut vám odporučí špeciálne rehabilitačné cvičenia, teplé a studené obklady alebo elektrostimuláciu – metódy, ktoré podporujú hojenie a zmierňujú stuhnutosť. Z dlhodobého hľadiska je dôležité udržiavať si zdravú hmotnosť, aby kĺby neboli vystavené nadmernej záťaži.

Alternatívne prístupy

Ak preferujete alternatívne metódy, existuje množstvo možností, čo na bolesť kĺbov môže pomôcť. Jednou z nich je napríklad akupunktúra – tradičná metóda, ktorá sa zameriava na stimuláciu určitých bodov na tele, čím pomáha uvoľniť napätie a zlepšiť prekrvenie. To môže viesť k úľave od bolesti. Zmierniť napätie vo svaloch a uvoľniť kĺby pomáhajú aj masáže.

Bylinky na bolesť kĺbov

Na boľavé kĺby môžu byť vďaka svojim protizápalovým a regeneračným vlastnostiam nápomocné aj niektoré bylinky. Medzi najúčinnejšie patrí kurkuma [1], ktorá dokáže tlmiť zápaly a bolesť, a zázvor [2], ktorý svojimi účinkami napodobňuje nesteroidné antireumatiká. Ďalšími bylinkami, ktoré môžu pomôcť na bolesť kĺbov, sú napríklad čertov pazúr [3], boswellia (kadidlovník), biela vŕba alebo žihľava. Pri pravidelnom používaní môžu významne prispieť k úľave od bolesti, avšak ich kombináciu s liekmi je vždy vhodné konzultovať s lekárom.

🍃Odporúčané produkty:

Kedy vyhľadať lekára?

Ak vás bolia kĺby a bolesť neustupuje ani po niekoľkých dňoch odpočinku, alebo ak sa dokonca zhoršuje, vyhľadajte lekára. Ďalším signálom na návštevu odborníka je opuch, začervenanie alebo teplo v okolí postihnutého kĺbu, čo môže poukazovať na prítomnosť zápalu alebo infekcie. Neváhajte ani v prípade, keď máte problémy s pohyblivosťou kĺbu, ktoré sťažujú každodenné činnosti, alebo ak sa k bolesti kĺbov pridruží únava a horúčka, no bez ďalších typických príznakov chrípky. Zbystrite aj v prípadoch, keď sa bolesť kĺbov objaví u detí.

Čo je najlepšie na bolesť kĺbov? Prevencia!

Tá je totiž kľúčová pre udržanie ich zdravia a správnej funkcie. 

Dôležitú úlohu zohráva pravidelný pohyb, ktorý pomáha udržiavať kĺby flexibilné a silné. Ideálne sú aktivity, ktoré kĺby príliš nezaťažujú, ako je chôdza, plávanie alebo jazda na bicykli. Zároveň je dôležité vyhýbať sa dlhodobému preťažovaniu kĺbov, a to ako v práci, tak pri športe. Ak vykonávate fyzicky náročnú činnosť, nezabúdajte na správnu techniku pohybov, pravidelné prestávky a kvalitnú regeneráciu.

beh

Zásadné je tiež udržiavanie zdravej váhy, pretože nadváha kĺbom nesvedčí a môže viesť k ich bolestiam a trvalému poškodeniu. Zdravie kĺbov podporí aj vyvážená strava bohatá hlavne na vitamín D a vitamín C, omega-3 mastné kyseliny alebo kolagén. Do svojej dennej rutiny môžete tiež pridať kĺbovú výživu.

🍃Odporúčané produkty:

TIP: Nečakajte, kým vás bolesti kĺbov zastavia – myslite na svoje zdravie skôr, než sa objavia prvé príznaky. Prečítajte si, čo by mala obsahovať kvalitná kĺbová výživa, a doprajte svojim kĺbom presne to, čo potrebujú!

Bolesť kĺbov môže signalizovať zápal v tele, ale môže tiež poukazovať na možné preťaženie, úraz či iné komplexné príčiny. Ak vás trápi bolesť kĺbov a únava, je dôležité načúvať telu a hľadať vhodné riešenie. Nezabúdajte však, že kľúčom k zmierneniu ťažkostí a k udržaniu aktívneho a spokojného života je prevencia.

Zdroje:

[1] Paultre K, Cade W, Hernandez D, Reynolds J, Greif D, Best TM. Therapeutic effects of turmeric or curcumin extract on pain and function for individuals with knee osteoarthritis: a systematic review. BMJ Open Sport Exerc Med. 2021 Jan 13;7(1):e000935. doi: 10.1136/bmjsem-2020-000935. PMID: 33500785; PMCID: PMC7812094.

[2] Altman RD, Marcussen KC. Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis. Arthritis Rheum. 2001 Nov;44(11):2531-8. doi: 10.1002/1529-0131(200111)44:11<2531::aid-art433>3.0.co;2-j. PMID: 11710709.

[3] Leblan D, Chantre P, Fournié B. Harpagophytum procumbens in the treatment of knee and hip osteoarthritis. Four-month results of a prospective, multicenter, double-blind trial versus diacerhein. Joint Bone Spine. 2000;67(5):462-7. PMID: 11143915.

 

Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.

Michaela Bachratá, lékařka a copywriterka
Písanie je jej srdcovou záležitosťou. Najčastejšie sa vďaka svojmu vzdelaniu v oblasti zdravotníctva venuje medicínskym témam, ale blízke sú jej aj lifestylové témy, ako je zdravý životný štýl, psychológia či materstvo a rodičovstvo. Je závislá na zbieraní kilometrov v bežeckých teniskách a rada medituje pri cvičení jogy.