Žalúdočné kŕče: Vieme, čo na ne pomáha!
Takmer každý z nás sa niekedy stretol s bolesťou žalúdka a kŕčmi. Či už sa objavia po ťažkom jedle, v stresovej situácii alebo len tak bez varovania, môžu spôsobiť veľa nepríjemností. Čo sa vlastne deje, keď naše brucho začne protestovať? Čo žalúdočné kŕče spôsobuje, ako spolu súvisia kŕče do brucha a hnačka a čo na kŕče v žalúdku pomáha? V článku sa dočítate praktické tipy a užitočné informácie, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť signálom vášho tela, a dozviete sa tiež, kedy je ten správny čas vyhľadať lekára.
Obsah:
Príčiny kŕčov v žalúdku
Kŕče v oblasti žalúdka môžu byť signálom, že naše telo potrebuje pozornosť. Príčiny sú rôzne – od obyčajného prejedenia až po vážnejšie zdravotné problémy.
- Tráviace problémy: Keď sa v bruchu objavia kŕče, žalúdok sa môže cítiť napnutý. Mnohí ľudia zažívajú kŕče v dôsledku nadmernej tvorby žalúdočnej kyseliny, ktorá môže viesť k podráždeniu sliznice žalúdka. Tiež nezdravé stravovacie návyky či konzumácia dráždivých potravín k tráviacim problémom negatívne prispievajú.
- Nevhodná strava: Kŕče v bruchu po jedle vznikajú najčastejšie po konzumácii ťažkých a mastných jedál.
- Dehydratácia a nedostatok živín: Nedostatok tekutín a niektorých živín môže viesť k poruchám v tráviacom systéme, čo sa často prejavuje práve kŕčmi v žalúdku.
- Stres: Psychický tlak a úzkosť môžu mať zásadný vplyv na trávenie. Stres spôsobuje napätie hladkých svalov v oblasti brucha, čo môže viesť k bolestivým kŕčom.
- Akútna infekcia: Bakteriálne alebo vírusové infekcie tráviaceho traktu, ako napríklad gastroenteritída, môžu spôsobiť zápal a následné kŕče. Tieto ochorenia môžu byť sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú hnačka a vracanie.
- Otrava jedlom: K otrave jedlom dochádza, ak ste zjedli pokrm kontaminovaný baktériami alebo inými škodlivými zárodkami. Celkovo je otrava jedlom podobná akútnej infekcii – k typickým príznakom patria kŕče v bruchu, vracanie, nevoľnosť, hnačka a horúčka. Tento problém našťastie často odznie rovnako rýchlo, ako sa objavil.
- Potravinové alergie: Medzi najčastejšie alergie patrí reakcia na orechy, ryby, vajcia, mlieko, kôrovce alebo arašidy. Ak máte niektorú z týchto alergií, je dôležité sa rizikovým potravinám vyhýbať. Kŕče v žalúdku po jedle, na ktoré ste alergickí, sú totiž ešte tým miernejším prejavom – v závažných prípadoch môže alergická reakcia vyústiť v anafylaxiu, čo je život ohrozujúci stav.
- Potravinové intolerancie: Ak vaše telo neznesie niektoré zložky potravy alebo má problémy s ich trávením, môže reagovať kŕčmi v žalúdku a hnačkou. Najznámejšia je intolerancia laktózy, ktorá vzniká pri problémoch s trávením mliečneho cukru.
- Syndróm dráždivého čreva: Tento stav zahŕňa rôzne tráviace problémy, ktoré sa často objavujú spoločne. Typickými príznakmi sú kŕče v žalúdku a bolesti alebo nepríjemné pocity v bruchu, ktoré môžu byť sprevádzané hnačkou, nadúvaním a plynatosťou. Syndróm dráždivého čreva je veľmi náročný na diagnostiku.
- Chronické zápaly: Kŕče v bruchu a hnačka sú typickými príznakmi chronických zápalových ochorení, ako je napr. Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.
💡TIP: O nafúknutom bruchu a plynatosti sme písali tiež v tomto článku. V ňom sa dozviete mimo iné aj to, ako dôkladné žuvanie môže trávenie zlepšiť alebo aké potraviny radšej obmedziť, aby sa váš tráviaci systém cítil lepšie.
Čo pomáha na kŕče v žalúdku
Jedným z prvých krokov, ako si uľaviť od kŕčov v žalúdku, je odpočívať a zabezpečiť si dostatočný príjem tekutín (najlepšie neperlivej vody po menších dúškoch), aby ste telu poskytli čas a podmienky na zotavenie.
Pomôcť môže aj teplý obklad – fľaša s teplou vodou alebo nahrievací vankúšik priložený na brucho. Teplo prispieva k uvoľneniu svalov a zmierňuje bolesť. Počas problémov odborníci často odporúčajú konzumovať ľahkú a ľahko stráviteľnú stravu, ako sú napríklad piškóty, banány, ryža alebo zemiaky. Tiež je dobré obmedziť mastné a ťažko stráviteľné jedlá, ktoré môžu tráviaci trakt ešte viac zaťažiť.
Ďalším spôsobom, ako uľaviť od bolestivých pocitov a podporiť zdravé trávenie, môžu byť prírodné metódy. Medzi obľúbený a pomerne osvedčený prírodný liek na trávenie patrí zázvor. Ten je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami, pomáha uvoľniť svaly tráviaceho traktu a zmierniť bolesť spojenú s kŕčmi. Podporuje správne trávenie, pomáha tiež proti nevoľnostiam a ako bonus prispieva v boji proti únave. Zázvor môžete konzumovať ako čerstvý zázvorový čaj, nastrúhaný v (nielen ázijských) pokrmoch alebo vo forme doplnkov stravy. [1]
Ďalší prírodný poklad, ktorý má preukázateľné účinky na zmiernenie tráviacich problémov, je harmanček. Aj on sa pýši schopnosťami, ktoré môžu pomôcť uvoľniť napätie v hladkých svaloch a zmierniť tak žalúdočné kŕče. Okrem toho má upokojujúci účinok na psychiku, čo môže byť veľmi užitočné, ak sú vaše kŕče spôsobené stresom alebo úzkosťou, a prispieva k ľahšiemu zaspávaniu. Skvelým spôsobom, ako túto bylinku užívať, je harmančekový čaj. Ak ste však jeho zber premeškali alebo si ho chcete dopriať v jednoduchšej forme, môžete siahnuť po doplnku stravy. [2]
Rovnako mäta pieporná je známa svojimi schopnosťami zmierniť tráviace problémy a kŕče. Obsahuje mentol, ktorý má relaxačné účinky na hladké svalstvo tráviaceho traktu. Mäta prispieva aj k normálnej funkcii dýchacích ciest, podporuje imunitu a pomáha k lepšiemu spánku. Mäta môže byť tiež popíjaná ako teplý čaj alebo môžete zvoliť doplnok stravy, konkrétne mätový olej. Ďalšou možnosťou je vonkajšie použitie mätového oleja priamo na brucho, kde si s ním jemne môžete namasírovať bolestivú oblasť. [3]
🍃 Odporúčané produkty:
Kedy vyhľadať lekára?
Väčšinou nie sú kŕče v bruchu závažným problémom a odznejú rovnako rýchlo, ako sa objavili. Ak však pretrvávajú v rovnakej intenzite viac ako 24 hodín, spozornite. Rovnako ak nezmiznú po niekoľkých dňoch domácej liečby alebo sa naopak zhoršujú.
Lekársku pomoc vyhľadajte, ak sa žalúdočné kŕče objavujú pravidelne a sú sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú silné bolesti, vracanie, hnačka, prímes krvi alebo hlienu v stolici, horúčka alebo nezvyčajné zmeny v chuti do jedla. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať aj kŕčom, ktoré sa objavujú po nedávnom chirurgickom zákroku, sú spojené s úbytkom hmotnosti alebo v tehotenstve.
Nebojte sa konzultovať svoje ťažkosti s lekárom, zdravie je vždy na prvom mieste a je lepšie byť opatrný.
Žalúdočné kŕče môžu mať rôzne príčiny – od tráviacich ťažkostí, stresu až po chronické črevné zápaly. Výnimkou nie sú ani kŕče brucha po jedle. Úľavu v prvej fáze môže priniesť ľahšia strava, pravidelný pitný režim alebo teplé lokálne obklady. Pomôcť môžu aj prírodné metódy, ako je užívanie zázvoru, harmančeka a mätového oleja, ktoré prispievajú k zdraviu tráviaceho traktu. Je však dôležité venovať pozornosť signálom svojho tela a neváhať vyhľadať lekársku pomoc, ak sa kŕče opakujú alebo sú sprevádzané ďalšími vážnymi príznakmi.
🍃 Odporúčané produkty:
Zdroje:
[1] Baliga, M., Shivashankara, A., Haniadka, R., Palatty, P., Arora, R., & Fayad, R. (2013). Ginger ( Zingiber officinale Roscoe): An Ancient Remedy and Modern Drug in Gastrointestinal Disorders. , 187-199. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397154-8.00189-5.
[2] Dai, Y., Li, Y., Wang, Q., Niu, F., Li, K., Wang, Y., Wang, J., Zhou, C., & Gao, L. (2022). Chamomile: A Review of Its Traditional Uses, Chemical Constituents, Pharmacological Activities and Quality Control Studies. Molecules, 28. https://doi.org/10.3390/molecules28010133.
[3] Mishra, B., Sarkar, D., Srivastava, S., Deepthi, S., & Chetan, N. (2013). Functional natural ingredients for “irritable bowel syndrome”. International Journal of Bioassays, 2, 338-340. https://doi.org/10.21746/IJBIO.2013.01.0021.
Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.