Energetické nápoje: Škodlivosť verzus energia. Viete, čo je vo vašej plechovke?

Čo vlastne obsahuje váš obľúbený energetický nápoj? Preskúmajte kofeín, taurín a ďalšie zložky a zistite, ako ovplyvňujú vaše telo. Prejdeme si zdravotné dôsledky, najmä pre deti, a predstavíme lepšie alternatívy energetických nápojov.

 energy drink

 

Zloženie energetických nápojov

Účinky kofeínu, taurínu, cukrov a iných látok na organizmus

Energetické nápoje, obľúbené pre svoj povzbudzujúci účinok, skrývajú v plechovke niekoľko kľúčových zložiek:

Kofeín

Kofeín, stavebný prvok mnohých energetických nápojov, je nepochybne jednou z najznámejších stimulačných látok. Poskytuje rýchly prílev energie a pomáha stimulovať telo a myseľ. Kofeín blokuje adenozínové receptory v mozgu, čo zabraňuje pôsobeniu adenozínu, neurotransmitera zodpovedného za upokojenie. To vedie k zvýšenému uvoľňovaniu neurotransmiterov, ako sú dopamín a noradrenalín, ktoré zvyšujú bdelosť a energiu. Pri nadmernej konzumácii však môže mať kofeín nepríjemné vedľajšie účinky, ako sú nervozita, podráždenosť, poruchy spánku a zvýšená srdcová frekvencia. Preto je dôležité konzumovať ho s mierou a byť opatrný pri jeho kombinácii s inými stimulantmi.[2]

Taurín

Taurín, aminokyselina často pridávaná do energetických nápojov na potenciálne zlepšenie výkonu a urýchlenie regenerácie, má stále mnoho záhad. Je však taurín škodlivý? Hoci niektoré štúdie naznačujú, že taurín môže podporovať kardiovaskulárne zdravie a zlepšovať športový výkon, presné mechanizmy jeho účinku nie sú úplne objasnené. Taurín sa často kombinuje s kofeínom, aby sa zvýšil jeho účinok, ale áno, nadmerný príjem (nad 5000 mg denne) môže mať negatívny vplyv na zdravie[1].

Cukry

Cukry, ktoré sa často nachádzajú vo forme glukózy, sacharózy alebo fruktózy, sú hlavným zdrojom energie v mnohých energetických nápojoch. Poskytujú rýchlu dávku energie, ale môžu viesť aj k jej prudkému nárastu a následnej únave. Nadmerný príjem cukrov sa spája s rizikom obezity, cukrovky a iných metabolických ochorení. Preto je dôležité sledovať ich príjem a podľa možnosti si vyberať energetické nápoje s nízkym obsahom cukrov alebo bez nich.

Iné zložky

Do energetických nápojov sa pridávajú ďalšie zložky, ako sú vitamíny, minerály a bylinné výťažky, ktoré podporujú celkovú vitalitu a zdravie. Napríklad vitamíny skupiny B prispievajú k normálnemu energetickému metabolizmu, zatiaľ čo bylinné výťažky, ako je ginseng a guarana, sú známe svojimi povzbudzujúcimi účinkami. Hoci tieto doplnky môžu poskytovať určité výhody, je dôležité si uvedomiť, že ich účinnosť a bezpečnosť nie sú vždy zaručené a môžu sa vzájomne ovplyvňovať s liekmi alebo mať nežiaduce vedľajšie účinky. Pred začatím dlhodobého užívania je preto vhodné poradiť sa s odborníkom.

 bylinky

Vplyv energetických nápojov na zdravie

Co způsobují energetické nápoje? Ačkoliv mohou přinášet okamžitý náboj energie, nesou s sebou i další dopady na vaše zdraví. Škodlivost energetických nápojů si proto přiblížíme:

 • Kofeínový šok: Po krátkodobom zvýšení energie po konzumácii kofeínu môže nasledovať pád, ktorý vedie k únave a podráždeniu. Tento cyklus môže spôsobiť nepríjemné výkyvy v dennej výkonnosti a nálade.[2]

Dôvody, prečo ste unavení, nájdete v našom článku!

 • Riziko pre srdce: Nadmerný príjem kofeínu a taurínu môže mať negatívny vplyv na srdce, najmä u ľudí s predchádzajúcimi problémami so srdcom. Tieto látky môžu spôsobiť zvýšenie srdcovej frekvencie a krvného tlaku, čo môže byť obzvlášť nebezpečné pre osoby s kardiovaskulárnymi ochoreniami[1].
 • Problémy so spánkom: Kofeín môže narušiť kvalitu spánku a viesť k nespavosti. Nedostatočný odpočinok môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie a výkonnosť jednotlivca v každodennom živote.[3]

Tipy na zlepšenie spánku nájdete v našom článku.

 • Kolísanie hladiny cukru v krvi: Rýchly príjem cukru môže vyvolať prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo ovplyvňuje celkovú energetickú rovnováhu. Tento jav môže mať ďalekosiahle účinky na metabolické procesy v tele a môže súvisieť s rizikom obezity a cukrovky.
 • Ďalšie možné účinky: Okrem vyššie uvedených negatívnych účinkov môžu mať energetické nápoje aj ďalšie nepriaznivé účinky na zdravie, ako sú zhoršená funkcia obličiek, poruchy trávenia alebo negatívne účinky na zuby a kosti. Dôsledné skúmanie a sledovanie konzumácie týchto nápojov je preto dôležité na udržanie celkového zdravia.[3]

Energetické nápoje a deti

Energetické nápoje sa stali neodmysliteľnou súčasťou moderného životného štýlu, a to nielen u dospelých, ale aj u mladej generácie. Aké sú teda účinky pitia týchto nápojov na naše deti? Väčšina energetických nápojov obsahuje vysoko stimulujúce látky, ako sú kofeín a taurín, ktoré môžu mať na dospievajúcich výrazný vplyv. Pre deti, ktorých telo a nervový systém sa ešte len vyvíjajú, môže konzumácia týchto nápojov predstavovať vážne zdravotné riziko.

Nadmerný príjem kofeínu môže spôsobiť nielen fyzické ťažkosti, ako je búšenie srdca a nespavosť, ale môže negatívne ovplyvniť aj duševné zdravie detí. Zvýšená nervozita, podráždenosť a ťažkosti so sústredením ovplyvňujú nielen výkon v škole, ale aj celkovú kvalitu zdravia.

Okrem toho obsah cukru v mnohých energetických nápojoch môže viesť k obezite, zubnému kazu a ďalším zdravotným problémom. Táto kombinácia vysoko stimulujúcich látok a cukru predstavuje pre deti značné riziko a môže negatívne ovplyvniť ich fyzické a duševné zdravie.

Je preto dôležité, aby boli rodičia informovaní o možných rizikách spojených s konzumáciou energetických nápojov deťmi a aby im poskytli zdravšie alternatívy, ktoré podporujú ich optimálny rast a vývoj. S ohľadom na budúcnosť našich detí je naliehavo potrebné obmedziť ich prístup k týmto látkam, ktoré môžu mať dlhodobé dôsledky na ich zdravie.[3][4]

děti

Potenciálne výhody a nevýhody energetických nápojov

 • Rýchla energia: Energetické nápoje často obsahujú látky ako kofeín a taurín, ktoré môžu dodať okamžitú energiu, čo je užitočné najmä vtedy, keď potrebujete povzbudenie v čase únavy.
 • Zvýšenie výkonu: Energetické nápoje môžu vďaka svojim povzbudzujúcim účinkom pomôcť zlepšiť duševnú a fyzickú výkonnosť, čo môže byť užitočné pri športe alebo intenzívnej fyzickej aktivite.
 • Príjemné príchute: Škála rôznych príchutí umožňuje spotrebiteľom vybrať si energetický nápoj, ktorý vyhovuje ich individuálnym chuťovým preferenciám.
 • Vysoký obsah cukru: Mnohé energetické nápoje obsahujú vysoké množstvo cukru, ktoré môže spôsobiť prudký nárast hladiny cukru v krvi a prispieť k problémom s obezitou a cukrovkou.
 • Negatívne účinky na zdravie: Nadmerná konzumácia kofeínu a taurínu v energetických nápojoch môže mať negatívne účinky na zdravie vrátane problémov so srdcom, spánkom a trávením.
 • Závislosť: Pravidelná konzumácia energetických nápojov môže viesť k závislosti od stimulantov, čo môže mať dlhodobé negatívne dôsledky na celkové zdravie a pohodu jednotlivca.

Porovnanie s kávou a čajom

Energetické nápoje nie sú jediným spôsobom, ako získať potrebnú energiu. Káva a čaj sú ďalšie obľúbené zdroje, ktoré majú v porovnaní s energetickými nápojmi svoje výhody a nevýhody.

Káva:

 • Prírodný zdroj kofeínu: Káva obsahuje kofeín prirodzene, čo môže byť atraktívne pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné produkty.
 • Pridané antioxidanty: Káva obsahuje aj antioxidanty, ktoré môžu mať viaceré zdravotné výhody, napríklad chrániť pred poškodením buniek voľnými radikálmi.
 • Tráviace riziko: Nadmerná konzumácia kávy môže mať negatívny vplyv na tráviaci trakt a môže spôsobiť podráždenie žalúdka a refluxnú chorobu.

Čaj:

 • Jemnejšia stimulácia: Čaj obsahuje menej kofeínu ako káva, čo môže poskytnúť jemnejšiu a vyváženejšiu stimuláciu bez rizika nervozity a úzkosti spojenej s nadmernou konzumáciou kofeínu.
 • Široká škála možností: Existuje mnoho druhov čaju s rôznymi príchuťami a účinkami, čo jednotlivcom umožňuje vybrať si čaj, ktorý najlepšie vyhovuje ich preferenciám a potrebám.
 • Menej kalórií: čaj obsahuje menej kalórií a sladidiel ako mnohé energetické nápoje, takže je vhodnou voľbou pre tých, ktorí si strážia príjem kalórií.

čaj

Alternatíva pre energetické nápoje

Zdravšie alternatívy, ktoré vám dodajú energiu a zvýšia vitalitu bez rizika nežiaducich vedľajších účinkov:

Zelený čaj: obsahuje prírodný kofeín a množstvo antioxidantov, ktoré môžu zvýšiť vašu energiu a zdravie.

Kokosová voda: Obsahuje elektrolyty a hydratačné zložky, ktoré môžu pomôcť obnoviť energiu a udržať rovnováhu tekutín v tele.

Doplnok stravy: Najúčinnejšia alternatíva, keď nechcete piť energetické nápoje, ale potrebujete „nakopnúť“. Nový vývoj v oblasti výživových doplnkov ponúka špeciálne navrhnuté produkty, ktoré kombinujú prírodné zložky známe svojimi energetickými vlastnosťami, ako sú ginseng, guarana a vitamíny skupiny B, na zvýšenie energie a výdrže.

Náš lipozomálny Energy Boost obsahuje prírodné výťažky z kávy a zeleného čaju, vitamíny a minerály. Rýchlo dodáva energiu a účinne rieši bežný problém spojený s konzumáciou energetických nápojov, rozptýlenie a nedostatok sústredenia. Vďaka ženšenovému extraktu obsiahnutému vo výrobku sa týmto vedľajším účinkom predchádza.

Často kladené dotazy:

Ako často môžem piť energetický nápoj?
V ideálnom prípade by ste nemali piť energetický nápoj častejšie ako raz denne, ak vôbec. Ľudia so zdravotnými problémami by mali konzumáciu minimalizovať. Citlivosť na kofeín je individuálna, preto sledujte príznaky nepríjemných pocitov. Piť energetický nápoj každý deň rozhodne nie je zdravé. Uvedomte si riziko vzniku závislosti.

Kedy je najlepšie užívať energetické nápoje?
Odporúča sa ich konzumovať len vtedy, keď potrebujete okamžitú dávku energie, buď pred cvičením, alebo počas dlhého obdobia bdenia.

Môžu energetické nápoje ovplyvniť moje zdravotné problémy?
Ľudia so srdcovými problémami, vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou by mali byť pri konzumácii energetických nápojov opatrní kvôli ich povzbudzujúcim účinkom a obsahu cukru.

Sú náhrady tradičných energetických nápojov rovnako účinné?
Áno, alternatívy klasických energetických nápojov, ako je napríklad náš výživový doplnok Energy Boost, môžu byť rovnako účinné a dodať vám dlhodobú energiu zdravým spôsobom.

Aký je obsah kofeínu v energetickom nápoji?
Obsah kofeínu v energetických nápojoch sa môže líšiť podľa značky a typu. Zvyčajne obsahuje 80 mg až 300 mg na 250 ml plechovku, pričom v prípade silnejších variantov je možné dosiahnuť vyššie dávky. Odporúča sa pozorne čítať etikety a informácie o kofeíne, najmä pre citlivých ľudí. Väčšie dávky môžu spôsobiť nepríjemné účinky, ako je nervozita alebo nespavosť.

Zdroje:

[1]Caine JJ, Geracioti TD. Taurine, energy drinks, and neuroendocrine effects. Cleve Clin J Med. 2016 Dec;83(12):895-904. doi: 10.3949/ccjm.83a.15050. PMID: 27938518.

[2]Wierzejska R. Kofeina--powszechny składnik diety i jej wpływ na zdrowie [Caffeine--common ingredient in a diet and its influence on human health]. Rocz Panstw Zakl Hig. 2012;63(2):141-7. Polish. PMID: 22928360.

[3]Wolk BJ, Ganetsky M, Babu KM. Toxicity of energy drinks. Curr Opin Pediatr. 2012 Apr;24(2):243-51. doi: 10.1097/MOP.0b013e3283506827. PMID: 22426157.

[4]Bigard AX. Dangers des boissons énergisantes chez les jeunes [Risks of energy drinks in youths]. Arch Pediatr. 2010 Nov;17(11):1625-31. French. doi: 10.1016/j.arcped.2010.08.001. PMID: 20926266.

Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.

Matouš Šimko, digitálny marketér
Vždy miloval pohyb a nebojí sa skúšať nové veci. Kedysi hrával florbal, futbal, neskôr závodne gymnastiku a street dance, v ktorom dosiahol nemalé úspechy. Miluje prírodu, osviežujúce prechádzky a celkovo si užíva zdravý životný štýl. Pri písaní článkov využíva najmä kreativitu ako svoju silnú stránku, ale opiera sa aj o odborné štúdie.