Čo je to kalorický deficit a ako ovplyvňuje chudnutie?

Získať vysnívanú postavu nemusí byť jednoduché. Ale čo keby sme vám povedali, že existuje kľúč, ktorý vám pomôže odhaliť tajomstvo úspešného chudnutia? Väčšina ľudí už niekedy počula o kalorickom deficite, ale len málokto mu dokonale rozumie. V našom článku vám povieme, čo je to kalorický deficit, a ukážeme vám, ako ho správne používať na dosiahnutie vašich cieľov v oblasti hmotnosti. Získate nielen vedomosti o tom, čo kalorický deficit znamená, ale aj tipy a triky, ako ho bezpečne a efektívne dosiahnuť. Tak poďme spolu začať vašu cestu k zdravšiemu a štíhlejšiemu telu!

mereni-bricha

Obsah

Čo je kalorický deficit?

Úbytok hmotnosti nie je jednoduchá úloha. Pre mnohých to znamená zásadnú zmenu životného štýlu, zmenu stravovacích návykov a pravidelnej fyzickej aktivity. Na prvý pohľad sa zdá, že stačí menej jesť a viac cvičiť, a hneď uvidíte, že váha klesá. Skutočnosť je však často zložitejšia. Jedným z kľúčových pojmov, ktoré zohrávajú úlohu pri chudnutí, je kalorický deficit.

Čo presne je však kalorický deficit? Prečo je pri snahe schudnúť taký dôležitý? A ako ho dosiahnuť spôsobom, ktorý je účinný a udržateľný? Týmto otázkam sa dnes budeme venovať.

Kalorický deficit je základným princípom úspechu pri chudnutí. Je to situácia, keď vaše telo spotrebuje viac energie, ako mu dodáte jedlom a nápojmi. V praxi to znamená, že chudnete, pretože vaše telo musí čerpať energiu zo zásob uložených vo forme tuku. [1]

vazeni

Ideálny kalorický deficit vychádza z vašej bazálnej metabolickej rýchlosti (BMR), čo je množstvo energie, ktoré vaše telo potrebuje na udržanie základných funkcií, ako je dýchanie a trávenie. BMR sa u jednotlivých ľudí líši a môže byť ovplyvnený vekom, pohlavím, hmotnosťou a genetikou. Maximálny kalorický deficit, ktorý by ste mali udržiavať, by nemal presiahnuť 20 % pod BMR, aby sa minimalizoval úbytok svalovej hmoty a udržal zdravý metabolizmus. Optimálny kalorický deficit by mal byť individuálne prispôsobený na dosiahnutie cieľov v oblasti chudnutia bez ohrozenia zdravia.

Hoci to znie jednoducho, dosiahnutie kalorického deficitu môže byť veľkou výzvou. Najprv musíte zistiť, koľko kalórií denne potrebujete, aby vaše telo správne fungovalo. Potom starostlivo sledujte, koľko kalórií skutočne prijímate, a zabezpečte, aby bol váš príjem nižší ako výdaj. To zahŕňa zameranie vašej pozornosti na kvalitné potraviny, aby vaše telo dostalo všetky živiny, ktoré potrebuje, aj keď ste v kalorickom deficite.

 

Prečo je kalorický deficit dôležitý pri chudnutí?

Kalorický deficit je kľúčovým faktorom v procese chudnutia z jednoduchého dôvodu - pôsobí ako hnacia sila vašej premeny. Tento princíp je založený na jednoduchom matematickom vzorci: aby ste schudli, musíte spáliť viac kalórií, ako prijmete jedlom a pitím. Kalorický deficit v podstate spôsobuje energetický deficit, čo následne vedie k využívaniu tukových zásob ako zdroja energie.

Vytvorenie kalorického deficitu je spôsob, ako prinútiť telo k efektívnemu spaľovaniu tukov, čo vedie k postupnému chudnutiu. Je to ako otvoriť skrytý trezor, v ktorom je uložená vaša cieľová hmotnosť. Ale pozor, nepreklopte váhu na druhú stranu drastickým obmedzením jedla alebo vyčerpaním nadmerným cvičením. Kľúčom je zachovať zdravý a vyvážený prístup k stravovaniu a fyzickej aktivite, aby vaše telo malo stále prístup k živinám, ktoré potrebuje.

protahovani

Ak sa teda pýtate, prečo je kalorický deficit taký dôležitý pri chudnutí, odpoveď je jednoduchá: Je to spôsob, akým motivujete svoje telo k spaľovaniu tukov a dosiahnutiu cieľov chudnutia.

 

Ako správne dosiahnuť kalorický deficit

Na dosiahnutie kalorického deficitu a úspešného a zdravého chudnutia je nevyhnutné zamerať sa nielen na množstvo kalórií, ale aj na kvalitu potravín. Namiesto jednoduchého obmedzovania množstva jedla sa zamerajte na to, čo konzumujete, aby ste získali všetky živiny potrebné na udržanie zdravého tela. Nasledujúce tipy vám pomôžu dosiahnuť kalorický deficit bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie:

 1. Rovnováha makroživín: najprv sa zamerajte na správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov v strave. Bielkoviny sú kľúčové pre svalovú hmotu a pocit sýtosti, zatiaľ čo sacharidy a tuky dodávajú energiu. Vyhnite sa extrémom a vyberajte si zdravé varianty týchto živín.

 

 1. Vyvážené porcie: naučte sa rozpoznať správnu veľkosť porcie. Kvôli príliš veľkým porciám často skonzumujeme viac kalórií, ako si uvedomujeme.

 strava

 1. Stravovanie podľa potravinovej pyramídy: Ak neviete, ako by mal vyzerať váš tanier, môžete si prečítať náš článok o potravinovej pyramíde. Ten ponúka užitočný prehľad, ktorý zdôrazňuje, že základom by malo byť ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a bielkoviny. Tuky a sladkosti by sa naopak mali konzumovať s mierou.

 

 1. Monitorujte príjem kalórií: na sledovanie kalórií používajte aplikáciu alebo denník. Pomôže vám to lepšie pochopiť, koľko kalórií skutočne prijímate. Zároveň sa ubezpečíte, že zostávate v rámci plánovaného kalorického deficitu.

 

 1. Vyberajte si kvalitné potraviny: vyhýbajte sa prázdnym kalóriám, ktoré pochádzajú z potravín s vysokým obsahom rafinovaných cukrov a nasýtených tukov. Namiesto toho zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Príprava a konzumácia jedál doma vám umožňuje kontrolovať ingrediencie a veľkosť porcií - a tým aj príjem kalórií. Jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorí si varili večeru doma 6-7-krát týždenne, skonzumovali denne v priemere o 137 kalórií menej ako ľudia, ktorí si varili večeru doma 0-1-krát týždenne. [1]

 

 1. Cvičenie: Okrem stravy je dôležitým prvkom dosiahnutia kalorického deficitu aj fyzická aktivita. Pravidelné cvičenie zvýši váš energetický výdaj a podporí svalovú hmotu, čo môže pomôcť udržať si hmotnosť z dlhodobého hľadiska.

 jizda-kolo

Základnou myšlienkou je, že dosiahnutie kalorického deficitu by nemalo byť o hladovaní alebo extrémnych diétach, ale o vytvorení udržateľných stravovacích návykov a životného štýlu, ktoré môžete dodržiavať aj po dosiahnutí svojich cieľov pri chudnutí. Ide o dlhodobý proces, ktorý by mal byť založený na zdravých a vyvážených zásadách.

 

Možné nevýhody a riziká spojené s kalorickým deficitom

Kalorický deficit je účinným nástrojom na chudnutie, ale zároveň prináša určité riziká a nevýhody. Jednou z týchto nevýhod môže byť strata svalovej hmoty. Keď telo zistí, že mu chýba energia z potravy, môže začať spaľovať nielen tuk, ale aj svaly. To má za následok oslabenie a úbytok svalovej hmoty, čo je nepríjemné, najmä ak sa snažíte udržať si silné a zdravé telo.

Dlhodobý kalorický deficit môže ovplyvniť aj hormonálnu rovnováhu v tele. Často dochádza k poklesu hladín hormónov, ktoré regulujú chuť do jedla, čo môže viesť k nekontrolovanému prejedaniu a ťažkostiam s udržaním deficitu. Okrem toho sa môže spomaliť váš metabolizmus. To znamená, že v pokoji spálite menej kalórií, čo sťažuje udržiavanie kalorického deficitu.

unava

Ďalším potenciálnym problémom spojeným s kalorickým deficitom je strata energie. Ak neprijímate dostatok kalórií, môže to viesť k pocitu únavy a nedostatku energie. To má negatívny vplyv na každodennú výkonnosť a kvalitu života, čo je dôležité vziať do úvahy pri znižovaní kalórií.

Rizikom sú aj nedostatky vo výžive. Keď znížite príjem kalórií, môžete mať nedostatok dôležitých živín, ako sú vitamíny, minerály a vláknina. Nedostatok týchto látok môže viesť k rôznym zdravotným problémom a komplikáciám.

 

multivitamin acerola (1)

 

V neposlednom rade by sme nemali podceňovať psychologické podmienky spojené s udržiavaním kalorického deficitu. Neustály tlak na kontrolu stravy a hmotnosti môže spôsobovať stres a úzkosť, čo môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie.

TIP: Na zlepšenie psychickej pohody a nálady vám môže pomôcť niekoľko tipov zhrnutých v našom článku "13 tipov na zlepšenie nálady a zahnanie stresu".

Je dôležité si uvedomiť, že dosiahnutie kalorického deficitu by sa malo uskutočňovať uvážene, s uvážením všetkých rizík a nevýhod. Je vhodné poradiť sa s odborníkom na výživu alebo lekárom, aby ste sa uistili, že dosiahnutie vašich cieľov v oblasti chudnutia je bezpečné a udržateľné.

 

Odporúčania na monitorovanie kalorického deficitu

Dosiahnutie kalorického deficitu pri snahe schudnúť môže byť účinným spôsobom, ako dosiahnuť svoj cieľ. Je však dôležité, aby ste sa na túto cestu vydali so zdravým rozumom a starostlivosťou o vlastné zdravie. Sledovanie kalorického deficitu je kľúčové, ale zároveň je dôležité brať do úvahy celkový pohľad na výživu a životný štýl. Tu sú odporúčania, ktoré vám pomôžu sledovať kalorický deficit bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie.

 

 • Používanie aplikácií a nástrojov na sledovanie kalórií: V súčasnosti je k dispozícii mnoho užitočných aplikácií a online nástrojov, ktoré vám pomôžu sledovať príjem a výdaj kalórií. Aplikácie ako MyFitnessPal, kalorické tabuľky, Lose It! alebo Cronometer uľahčujú zadávanie jedál a sledovanie nutričného obsahu. Tieto nástroje vám môžu poskytnúť jasný obraz o tom, koľko kalórií každý deň skonzumujete.

 • Počúvanie signálov vlastného tela: Je dôležité naučiť sa počúvať svoje telo. Sledujte svoj hlad a pocit sýtosti. Prejedanie aj nedojedanie sú nepriateľmi udržiavania kalorického deficitu. Ak ste hladní, môžete zvážiť menšie, vyvážené občerstvenie.

 • Pravidelné lekárske prehliadky: Ak plánujete dlhodobo udržiavať kalorický deficit, odporúča sa absolvovať pravidelné lekárske prehliadky a konzultácie s lekárom alebo odborníkom na výživu. Umožní vám to sledovať váš zdravotný stav a uistiť sa, že vaša strava a cvičenie nespôsobujú žiadne negatívne vedľajšie účinky alebo nedostatok dôležitých živín.

doktorka

 • Dôkladné vzdelanie v oblasti výživy: základné znalosti o výžive vám pomôžu lepšie pochopiť potreby vášho tela a správne si vyberať potraviny. Môžete sa obrátiť na odborníkov na výživu, ktorí vám poskytnú individuálne rady a stravovací plán.

 • Sledovanie pokroku: Okrem sledovania kalórií je užitočné sledovať aj pokrok v chudnutí a zmeny vo vašom tele. Meranie obvodu tela, váženie alebo fotografovanie vám môže poskytnúť vizuálny prehľad o vašich úspechoch.

mereni-pasu

 • Udržateľný prístup: Majte na pamäti, že udržiavanie kalorického deficitu by malo byť dlhodobo udržateľné. Extrémne diéty nie sú udržateľné a môžu viesť k jojo efektu. Zvoľte si taký prístup, ktorý dokážete udržať aj po dosiahnutí svojich cieľov v oblasti chudnutia.

 • Duševná pohoda: Nezabúdajte na duševné zdravie. Chudnutie a udržiavanie kalorického deficitu môže byť stresujúce. Snažte sa nájsť spôsoby, ako sa uvoľniť a zvládať stres. Ak máte pocit, že vaše duševné zdravie trpí, môže byť užitočné vyhľadať aj pomoc psychológa alebo terapeuta.

Udržiavanie kalorického deficitu je účinné, ale je dôležité, aby ste to robili zdravým a udržateľným spôsobom. Najlepší prístup je mať komplexný plán, ktorý zahŕňa výživu, cvičenie, monitorovanie a podporu odborníkov na výživu a zdravotníctvo.

 behani

Záverom možno povedať, že kalorický deficit je oveľa viac ako len číslo na váhe - je to spôsob, ako urobiť pozitívne zmeny vo svojom živote. Prekonávanie vlastných limitov, učenie sa počúvať svoje telo a dosiahnutie lepšieho zdravia sú len niektoré z výhod, ktoré tento koncept ponúka. Preto neváhajte, pustite sa do toho a začnite písať svoj úspešný príbeh kalorického deficitu. Vaše ciele sú dosiahnuteľné a my veríme, že ste na to pripravení.


Zdroje

[1] Kevin D. Hall, Steven B. Heymsfield, Joseph W. Kemnitz, Samuel Klein, Dale A. Schoeller, and John R. Speakman , Energy balance and its components: implications for body weight regulation, Am J Clin Nutr. 2012 Apr; 95(4): 989–994.   doi: 10.3945/ajcn.112.036350, PMCID: PMC3302369PMID: 22434603

[2] Wolfson JA, Bleich SN. Is cooking at home associated with better diet quality or weight-loss intention? Public Health Nutr. 2015 Jun;18(8):1397-406. doi: 10.1017/S1368980014001943. Epub 2014 Nov 17. PMID: 25399031; PMCID: PMC8728746.

 
Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.

Michaela Gottwaldová, digitálna marketérka a ilustrátorka
Od mladosti sa aktívne venuje športu –⁠ od tancovania až po hranie volejbalu v miestnom ženskom tíme. Väčšinu voľného času trávi v prírode, športuje, cestuje a stará sa o zdravý životný štýl. V rámci svojej práce využíva svoju hlavnú prednosť, ktorou je kreativita, a to v oblasti ilustrácií aj marketingu.