Lion's mane: (Korálovec ježatý): Účinky, použitie a dávkovanie

Objavte fascinujúci svet korálovca ježatého (Hericium erinaceus), jedinečnej huby známej pre svoje potenciálne zdravotné prínosy, ktoré siahajú od podpory kognitívnych funkcií až po posilnenie imunitného systému. Označovaná tiež ako Lion's mane, táto huba ponúka bohatý komplex bioaktívnych látok, vrátane polysacharidov, hericenonov a erinacínov, ktoré budí záujem v tradičnej aj modernej medicíne. V tomto článku sa ponoríme do histórie, zloženia, prínosov a spôsobov užívania tejto huby, pričom neprehliadneme ani odporúčané dávkovanie a možné vedľajšie účinky, aby sme poskytli úplný pohľad na to, čo môže korálovec ježatý ponúknuť.

lions-mane

Obsah

Čo je to Lion’s mane?

Lion's mane, známa tiež pod názvami korálovec ježatý a po latinsky Hericium erinaceus, je zaujímavá a užitočná huba, ktorá rastie na starých stromoch a pňoch, predovšetkým v miernych lesoch Severnej Ameriky, Európy a Ázie. Na prvý pohľad zaujme svojím neobvyklým vzhľadom, ktorý pripomína dlhé biele „kučery“ alebo „hrivu“, odtiaľ pochádza jej anglické pomenovanie „Lion's mane“ (levia hriva).

Huba Lion's mane je cenená nielen pre svoje kulinárske využitie, pretože má chuť podobnú morským plodom, ale aj pre svoje potenciálne zdravotné prínosy. Štúdie naznačujú, že môže podporovať zdravie mozgu, stimulovať rast nervových buniek a zlepšovať kognitívne funkcie. Okrem toho sa predpokladá, že má protizápalové, antioxidatívne a imunitu posilňujúce účinky. Vďaka týmto vlastnostiam je korálovec ježatý často súčasťou doplnkov stravy a je vyhľadávaný v oblasti prírodnej medicíny.

História a pôvod korálovca ježatého

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) má fascinujúcu históriu a pôvod, ktorý siaha hlboko do tradičnej čínskej medicíny. Táto jedinečná huba bola po stáročia cenená v Ázii, najmä v Číne a Japonsku, pre svoje liečivé vlastnosti. Pripisovali sa jej schopnosti podporovať zdravie srdca, tráviaceho systému a predovšetkým mozgu a nervového systému. Tradícia jej využívania je zaznamenaná v starých liečebných textoch, kde bola doporučovaná ako tonikum na posilnenie zdravia a vitality. Jej popularita v tradičnej medicíne bola založená na pozorovaní jej účinkov a postupne bola podporená aj moderným vedeckým výskumom, ktorý skúma jej potenciálne terapeutické prínosy.

Korálovec ježatý rastie prirodzene v lesných oblastiach Severnej Ameriky, Európy a Ázie, kde sa objavuje na mŕtvych alebo umierajúcich stromoch tvrdého dreva, ako sú buky a duby. Jeho prirodzené prostredie ukazuje na jeho schopnosť adaptácie a prežitia v rôznych klimatických podmienkach. S rastúcim záujmom o jeho liečivé vlastnosti sa však rozšírilo aj jeho pestovanie mimo tieto tradičné lokality, aby sa vyhovelo dopytu trhu. Pestovanie korálovce ježatého sa tak stalo súčasťou moderného poľnohospodárstva, čo umožňuje jeho širšiu dostupnosť a využitie nielen v kulinárstve, ale aj v rámci doplnkov stravy a prírodných liečiv.

cinska-medicina

Zloženie korálovke ježatého

Huba korálovec ježatý je bohatá na množstvo bioaktívnych látok, ktoré prispievajú k potenciálnym zdravotným prínosom. Jej zloženie zahŕňa rôzne typy látok, ktoré majú rôznorodé účinky na ľudské zdravie. Tu je podrobný prehľad kľúčových zložiek a bioaktívnych látok obsiahnutých v korálovci ježatom:

 1. Polysacharidy: Medzi najdôležitejšie látky patria beta-glukány, ktoré majú významnú úlohu v podpore imunitného systému a majú antitumorové účinky.
 2. Hericenony a erinacíny: Jedná sa o špecifické terpenoidy, ktoré stimulujú rast nervových buniek a môžu podporovať regeneráciu nervového tkaniva a zlepšovať kognitívne funkcie.
 3. Antioxidanty: Antioxidanty chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. To môže pomôcť znižovať riziko chronických ochorení a podporovať celkové zdravie.
 4. Diétna vláknina: Vysoký obsah vlákniny podporuje zdravé trávenie a môže prispievať k prevencii niektorých tráviacich ochorení.
 5. Minerály: Korálovec ježatý obsahuje rôzne minerály, vrátane zinku, železa, selénu a draslíka, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo telesných funkcií.
 6. Proteíny: Obsahuje tiež značné množstvo proteínov, čo je dôležité pre rast a opravy telesných tkanív.
 7. Tuky: Aj keď je obsah tukov relatívne nízky, niektoré z nich môžu mať prospešné účinky na zdravie, vrátane podpory zdravia srdca.
 8. Vitamíny: Korálovec ježatý obsahuje niekoľko vitamínov, vrátane vitamínov skupiny B, ktoré zohrávajú úlohu v metabolických procesoch a podporujú zdravie nervového systému.

Vďaka tejto bohatej kombinácii bioaktívnych látok je korálovec ježatý považovaný za veľmi prospešný pre zdravie, a to ako v tradičnej, tak v modernej medicíne. Jeho zloženie a účinky však môžu byť závislé od konkrétnych podmienok pestovania a spracovania.

Odporúčané produkty

 

Náš produkt „Pure rituals lipozomálne Medicinálne huby“ ponúka unikátnu kombináciu šiestich medicinálnych húb vo vysoko vstrebateľnej lipozomálnej forme, ktorá zvyšuje využiteľnosť aktívnych látok v tele. Obsahuje Chagu, Reishi, Cordyceps sinensis CS-4, Lion's Mane, Maitake a Shiitake, vitálne huby, ktoré sa vo východnej medicíne používajú už tisíce rokov. Vďaka jedinečnému viacstupňovému procesu extrakcie a pokročilej lipozomálnej technológii sú Medicinálne huby Pure Rituals vysoko účinným spôsobom podpory zdravého životného štýlu.

Predpokladané účinky Lion's mane na zdravie

Huba korálovec ježatý predstavuje fascinujúce spojenie medzi tradičnou medicínou a modernými vedeckými poznatkami. Tento jedinečný prírodný zdroj, ktorý už po stáročia zaujíma významné miesto v ázijskej kultúre a medicíne, je dnes v centre pozornosti vďaka svojim potenciálnym prínosom pre ľudské zdravie. Poďme sa pozrieť na skúmané potencionálne účinky na zdravie:

1. Podpora kognitívnych funkcií

Jedným z najvýznamnejších účinkov korálovca ježatého je jeho schopnosť podporovať kognitívne funkcie. Štúdie naznačujú, že bioaktívne látky v hube, najmä hericenony a erinacíny, môžu stimulovať rast nervových buniek a zlepšovať neuroplasticitu, čo vedie k zlepšeniu pamäti, koncentrácie a celkovej mozgovej funkcie.

posileni-mozku

2. Podpora nervového systému

Korálovec ježatý má tiež potenciálnu schopnosť podporovať regeneráciu nervových buniek a zlepšovať funkciu nervového systému. To môže byť užitočné pre osoby trpiace neuropatickými poruchami alebo pre tých, ktorí sa zotavujú z nervového poškodenia. Podporný účinok na nervový systém robí z korálovca ježatého sľubný doplnok na zlepšenie neurologického zdravia.

3. Antioxidatívne a protizápalové účinky

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov môže korálovec ježatý ponúkať ochranu proti oxidačnému stresu a zápalu. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a prispieť k vývoju chronických ochorení, vrátane srdcových ochorení a niektorých foriem rakoviny. Protizápalové účinky môžu tiež pomáhať zmierňovať symptómy autoimunitných ochorení.

4. Podpora tráviaceho zdravia

Medzi pozitívne účinky Hericium erinaceus môže patriť vplyv na tráviaci systém vďaka obsahu polysacharidov, ako sú beta-glukány. Tie podporujú zdravie črevnej mikroflóry a môžu prispieť k prevencii a liečbe tráviacich ťažkostí, vrátane zápalových črevných ochorení a žalúdočných vredov.

5. Posilnenie imunitného systému

Polysacharidy obsiahnuté v korálovci ježatom, najmä beta-glukány, sú známe svojou schopnosťou posilniť imunitný systém. Stimuláciou imunitnej odpovede môžu tieto zložky pomôcť telu v boji proti infekciám, zlepšiť obranyschopnosť organizmu a možno aj znížiť riziko niektorých rakovinových ochorení.

spatna-imunita

6. Ďalšie účinky levie hrivy

Okrem vyššie spomínaných prínosov korálovec ježatý má aj ďalšie potenciálne účinky, ako je:

 • zlepšenie symptómov depresie a úzkosti,
 • zníženie rizika vzniku diabetu,
 • zlepšenie zdravia kože,
 • podpora srdcového zdravia,
 • zlepšenie spánkových vzorcov.

banner_blog_widget_koralovec_SK

Dávkovanie a užívanie korálovca ježatého

V tradičnej čínskej medicíne sa huba korálovec používala vo forme odvarov alebo sa pridávala do jedál pre jej údajné liečivé vlastnosti. Vďaka svojej jedinečnej chuti a textúre, ktorá pripomína morské plody, sa stala obľúbenou prísadou aj v kulinárstve. Tento spôsob použitia nielenže využíval potenciálne zdravotné prínosy huby, ale zároveň poskytoval nutričnú hodnotu vďaka vysokému obsahu proteínov, vlákniny a minerálov.

V súčasnosti je Lion's mane bežne dostupný v podobe doplnkov stravy, čo zahŕňa prášky, kapsule, extrakty a dokonca čaje. Táto forma umožňuje presnejšie dávkovanie a ľahšiu konzumáciu pre tých, ktorí chcú využiť jeho potenciálne zdravotné prínosy bez nutnosti prípravy tradičných pokrmov.

Odporúčané dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od koncentrácie a formy doplnku, ale všeobecne sa pohybuje od 500 mg do 3000 mg denne. Je dôležité dodržiavať odporúčania výrobcu av prípade neistoty konzultovať dávkovanie s odborníkom na zdravie.

koralovec-jezaty

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Napriek tomu, že je koralovec ježatý všeobecne považovaný za bezpečný a dobre znášaný, existujú určité vedľajšie účinky a kontraindikácie, o ktorých treba vedieť. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky Hericium erinaceus patria zažívacie ťažkosti, ako sú plynatosť a nadúvanie, ktoré sa môžu objaviť najmä u osôb, ktoré nie sú zvyknuté na vysoký príjem diétnej vlákniny. Zriedkavejšie boli hlásené alergické reakcie, ktoré môžu zahŕňať svrbenie alebo vyrážku. Ľudia, ktorí sú alergickí na huby, by mali byť pri užívaní doplnkov s koralovcom ježatým obzvlášť opatrní. Vzhľadom na potenciálne interakcie s liekmi a vplyv na cukor v krvi a krvný tlak je dôležité, aby ľudia užívajúci lieky na diabetes alebo antikoagulanciá konzultovali užívanie doplnkov s lekárom. Ako pri akomkoľvek doplnku stravy, je kľúčové užívať korálovec ježatý s mierou av súlade s odporúčaním výrobcu alebo zdravotníckeho odborníka.

Odporúčané produkty

 

 

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) je bezpochyby fascinujúci dar prírody, ktorého potenciál na zlepšenie nášho zdravia a celkového blaha je stále viac uznávaný. Či už v tradičných pokrmoch alebo moderných doplnkoch stravy, jeho komplexné zloženie a široká škála účinkov ponúka nádej na podporu kognitívnych funkcií, nervového systému, tráviaceho zdravia a mnoho ďalšieho. Napriek tomu je dôležité pristupovať k jeho užívaniu s opatrnosťou, rešpektovať odporúčané dávkovanie a byť si vedomý možných vedľajších účinkov a kontraindikácií. Korálovec ježatý stojí na priesečníku starodávnej múdrosti a modernej vedy, predstavujúcej vzrušujúce možnosti pre budúci výskum a aplikácie v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Zdroje

[1] Friedman M. Chemistry, Nutrition, and Health-Promoting Properties of Hericium erinaceus (Lion's Mane) Mushroom Fruiting Bodies and Mycelia and Their Bioactive Compounds. J Agric Food Chem. 2015 Aug 19;63(32):7108-23. doi: 10.1021/acs.jafc.5b02914. Epub 2015 Aug 5. PMID: 26244378. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26244378/

[2] Kushairi N, Phan CW, Sabaratnam V, David P, Naidu M. Lion's Mane Mushroom, Hericium erinaceus(Bull.: Fr.) Pers. Suppresses H2O2-Induced Oxidative Damage and LPS-Induced Inflammation in HT22 Hippocampal Neurons and BV2 Microglia. Antioxidants (Basel). 2019 Aug 1;8(8):261. doi: 10.3390/antiox8080261. PMID: 31374912; PMCID: PMC6720269. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6720269/

[3] Li IC, Chang HH, Lin CH, Chen WP, Lu TH, Lee LY, Chen YW, Chen YP, Chen CC, Lin DP. Prevention of Early Alzheimer's Disease by Erinacine A-Enriched Hericium erinaceus Mycelia Pilot Double-Blind Placebo-Controlled Study. Front Aging Neurosci. 2020 Jun 3;12:155. doi: 10.3389/fnagi.2020.00155. PMID: 32581767; PMCID: PMC7283924. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7283924/

[4] Ryu S, Kim HG, Kim JY, Kim SY, Cho KO. Hericium erinaceus Extract Reduces Anxiety and Depressive Behaviors by Promoting Hippocampal Neurogenesis in the Adult Mouse Brain. J Med Food. 2018 Feb;21(2):174-180. doi: 10.1089/jmf.2017.4006. Epub 2017 Nov 1. PMID: 29091526. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091526/

[5] Nagano M, Shimizu K, Kondo R, Hayashi C, Sato D, Kitagawa K, Ohnuki K. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. 2010 Aug;31(4):231-7. doi: 10.2220/biomedres.31.231. PMID: 20834180. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20834180/ 

[6] Medically reviewed by Adam Bernstein, MD, ScD — By Erica Julson, MS, RDN, CLT— Updated on January 12, 2024 . 9 Health Benefits of Lion’s Mane Mushroom (Plus Side Effects). https://www.healthline.com/nutrition/lions-mane-mushroom#nervous-injury 

 
Skôr ako začnete s doplnkami výživy, poraďte sa so svojím lekárom. Všetky informácie uvedené v tomto článku slúžia len na vzdelávacie účely a nenahrádzajú lekársku diagnózu. Preto by sa nemali považovať za lekárske rady alebo odporúčanú liečbu.

Michaela Gottwaldová, digitálna marketérka a ilustrátorka
Od mladosti sa aktívne venuje športu –⁠ od tancovania až po hranie volejbalu v miestnom ženskom tíme. Väčšinu voľného času trávi v prírode, športuje, cestuje a stará sa o zdravý životný štýl. V rámci svojej práce využíva svoju hlavnú prednosť, ktorou je kreativita, a to v oblasti ilustrácií aj marketingu.